+38 (063) 757-74-72

10 причин чому собака тягне повідець

10 причин чому собака тягне повідець

Ваш собака тягне повідець?

В цій статті розберемо найпопулярніші причини натягу повідця. Також поговоримо про те, як навчити собаку не тягнути повідець. 

1. Неправильна амуніція 

Амуніція для собаки, як для нас одяг. Якщо щось незручне, маленьке, велике, перекручується, натирає, давить, сковує рух суглобів - це впливає на емоційний стан собаки. Песик дратується і може намагатися уникнути дискомфорту, буде різкіше та швидше рухатись, може кидатися на людей чи собак, дратуватися від доторків. Звичайно ж такий стан неможливо назвати ресурсним та розслабленим, тому точно не очікуйте, що ваш пес зможе контролювати швидкість свого руху, навіть за смаколик. Тому перед початком роботи з натягом повідця перевірте чи ваш повідець достатньої довжини для вивчення навколишнього середовища і чи комфортно сидить шлея. 

Повідець рекомендую обирати 5 метрів, маленьких собак це також стосується. Виключення бувають з реактивними песиками, з якими складно справлятися, тоді може бути довжина і 3 метри. Шлейка не повинна сковувати рух суглобів, передавлювати, перекручуватись та з'їжджати на шию. Підбирайте шлею з регулюванням на кожній стропі, яку можна підігнати під вашу собаку. 

2. Хронічний стрес

Давайте чесно відповімо на наступні питання. Ваш пес достатньо гуляє? Чи достатньо отримує ментального та фізичного навантаження? Чи не нудьгує 23 години на добу у закритій квартирі? Чи гуляє в нових місцях? Чи буває у лісі? Чи може займатися тим, що йому подобається, наприклад, довго нюхати траву або спілкуватися з сородичами? Якщо у вашого собаки не закриті базові потреби, він постійно фруструє від заборон, гуляє по 20 хв/2 рази на день, не може піти туди, де йому цікаво, понюхати кущик, пострибати через перешкоди, то ми точно не можемо вимагати від нього спокійної поведінки та нормального емоційного стану. Спочатку повинна бути база, а потім вже все інше. Зробіть ревізію рутини вашого собаки та подумайте, як ви можете покращити йому життя. Не розумієте з чого почати? Тоді рекомендую розібратися з цим разом зі спеціалістом з поведінки собак.

3. Ситуативний стрес, реакція на тригери, некоректна соціалізація

Ваш пес спокійно може гуляти рано вранці та пізно ввечері, коли на вулицях майже нікого немає, але коли з’являються на горизонті собаки, до яких дуже хочеться бігти гратися чи велосипеди, які хочеться обгавкати, то пес стає неконтрольованим та рветься з повідця. В чому ж причина такої поведінки? Зазвичай це некоректна соціалізація. Наприклад, коли вашому цуцику було 3 місяці, то ви бігли до кожної собаки знайомитися та гратися. Давали гратися  з кожним по 15 хв, а потім ще й ходили на майданчик, де 10 псів ганяють одного і так 40 хв підряд. Таким чином ваш песик закріпив деяку асоціацію і тепер образ собаки у нього викликає бурхливі емоції.

Так само нервова система собаки може не вивозити деякі подразники через страх, наприклад візьмемо той самий велосипед, він може лякати собаку через швидість руху, звук, або через те, що він іде прямо на пса. Тож ваш собака може натягувати повідець, коли захоче втекти, збільшити дистанцію від велосипеда або потягне до подразника з гавкотом, гарчанням, випадами, бо відчуває, що це ситуація, в якій необхідно захищатися. Під час наступної прогулянки зверніть увагу, що саме провокує вашого собаку тягнути повідець, пришвидшитись, які емоції викликає той чи інший подразник.

4. Біль, спека, холод, голод, спрага

Ці причини можна було б віднести і до пунктів вище, про стрес, бо це все ж закриття базових потреб. Я його вирішила відокремити, щоб все ж наголосити на тому, що біль або будь-який дискофморт може викликати такий симптом, як натяг повідця. Уявімо, у собаки болить спина, він через це дуже роздратований, то як він може бути спокійним? Звичайно, що реакція на біль ще залежить від темпераменту собаки та толерантності до болі і дійсно, є собаки, які навпаки при болі будуть апатичними. Але якщо ви читаєте цю статтю, то все ж є вірогідність того, що вашого пса може щось турбувати. Щоб виключити цей пункт, рекомендую проходити щорічний чекап здоров‘я собаки, але зверніть увагу, це не огляд, а чекап - це базові обстеження та аналізи, що туди входить.

Якщо казати про спеку, то собака може намагатися тягнути вас в тінь, або до найближчої ями, щоб там впасти. Холод - собака може швидше рухатись, щоб тримати комфортну температуру тіла та не змерзнути. Голод - собака може бути націлена та пошук їжі. Спрага - собака буде тягнути до найближчої калюжі, бювету або магазину з мискою води. І все наче логічно, але часто провідники ігнорують сигнали стресу та не розуміють своїх песиків, тому що дуже зайняті справами по телефону або не задумуються про те, що собака так само може відчувати дискомфорт, біль, спеку, холод, голод, спрагу. 

5.Некоректне використання рулетки

Так-так, саме некоректне керування рулеткою призведе до того, що собака навчиться тягнути. Рулетка як інструмент сама по собі не вчить тягнути, стропа достатньо легка і не створює сильного супротиву, але часто люди, самі не помічаючи того, натискають кнопку рулетки і збільшують повідець в момент, коли собака тягне. Чим частіше це відбувається, тим краще пес запам’ятовує, що таким чином він отримує бажане. Додаткова причина для роздратування буде різка зупинка кнопкою рулетки, яка створить ривок, а це мало кому буде приємним.

Також є надчутливі собаки, невпевнені, тривожні, з фобіями, для них оцей незначний натяг повідця від рулетки може бути фактором стресу. Це як одягнути на голе тіло колючий светр і намагатися розслаблено гуляти. Якщо ви тільки почали налагоджувати контакт зі своїм псом та навчаєтесь його розуміти, будь ласка, оберіть напочатку роботи звичайний 5ти метровий повідець, бо саме керування повідцем вас навчить стежити за станом свого собаки.

6. Ви продовжуєте рухатися за собакою, коли він тягне

Тут все просто, коли собака тягне, а ви йдете за ним, то для собаки нічого не змінюється, він продовжує рух і отримує бажане, виходить, що натяг повідця йому не заважає. Тому правильним було б при натягу повідця забирати у собаки можливість продовжувати рух, тобто одразу зупинятись. Це не вирішить повністю проблему з натягом, але так хоча б собака буде не так наполегливо тягнути і запам’ятає, що натяг=зупинка.

7. Собака не розуміє власника, власник непослідовний, відсутній конект, власник втомлений  або в стресі

Ви виходите з будинку з собакою і він вас тягне в якусь сторону, думаєте, що він хоче в туалет і йдете за ним. Потім він починає ще сильніше тягнути, до якогось куща з міткою і це вже вас починає дратувати і тут ви намагаєтесь зупинити собаку. При цьому собака не розуміє різниці, чому інколи можна тягнути, а інколи ні. Поспостерігайте за собою, наскільки ви послідовні та чи самі дотримуєтесь своїх же правил під час вигулу.

Також частою причиною може бути відсутність контакту між власником та собакою, собаці не цікаво з людиною, вони один-одного не розуміють, людина ігнорує потреби та бажання собаки. Пес може тягнути в якесь цікаве місце для себе, при цьому власник водить його по одному і тому ж маршруту. Пес гуляє наче сам по собі, не зважаючи на людину по ту сторону повідка, бо провідник не зробив нічого для того, щоб дійсно бути провідником. 

Стрес або втома людини можуть вплинути на собаку. Якщо людина йде на вигул роздратованою після робочого дня та неуважна до керування повідцем, смикає пса, відтягує, все забороняє, злиться, то собака емоційно не витримає цього стану. Чи ви самі могли б довго спілкуватися з такою людиною, не переймаючи її настрій?

Перед тим, як йти на прогулянку, я рекомендую спершу закрити свої базові потреби: поїсти, сходити в душ, відпочити та видихнути як мінімум 30-60 хв. Якщо рівень вашого стресу все одно високий, тоді зверніться по допомогу, але ніколи не вигулюйте собаку у не ресурсному стані. Така прогулянка точно не принесе вам задоволення, попросіть членів родини підмінити вас або замовте послугу вигулу. Пам’ятайте, що ви також маєте право на повноцінний відпочинок від собаки, тим паче якщо відчуваєте, що не справляєтесь з кількістю задач у вашому житті.

8. Використання покарання

Покарання, сварка та будь-що неприємне для собаки може провокувати натяг повідця як симптом стресу. Наприклад, ви накричали на собаку, коли він підібрав кістку, він перенервував та вирішив подалі втекти від вас, на скільки можливо це зробити на повідку. Психологічне та фізичне насилля я не рекомендую використовувати для виховання. Якщо не знаєте, як навчити не підбирати або іншим навичкам, тоді звертайтеся до спеціаліста з поведінки собак. Не травмуйте свого песика жорстокими методами виховання.

9. Відсутність позитивного підкріплення та похвали, грамотного пояснення, маркеру правильної поведінки

Під час навчання будь-якій навичці ми повинні пояснити собаці  що нам від нього необхідно. Для цього ми використовуємо позитивне підкріплення. Хвалимо песика саме тоді, коли він робить те, що нам подобається. В даному випадку це буде спокійний, повільний темп руху та провислий повідець.

На початку навчання ми привчаємо до короткого маркеру правильної поведінки, наприклад: “Так”, після нього ми завжди даємо смаколик. Маркер буде вказувати песику за що саме ми його хвалимо. Таким чином ми будемо підкріплювати бажану поведінку, щоб вона проявлялась частіше. Найпростіше напочатку використовувати цінні смаколики для собаки, а вже пізніше переходити на варіативне підкріплення.

Зверніть увагу, що позитивне підкріплення - це похвала не шматками їжі, а тим, що мотивує та актуально для собаки. Якщо ви зіткнулися з тим, що їжа собаці не цікава, тоді використовуйте продовження руху, як похвалу.

10. Невміння розслаблятися та зупинятися, швидкий темп руху провідника

Ми так женемося кожен день за успішним успіхом та тримаємо швидкий темп життя, щоб все встигнути, що забуваємо, як розслаблятися. Тоді і наша прогулянка стає не просто прогулянкою, а вигулом собаки з ціллю. Ми тримаємо фокус на те, щоб зробити 10 тисяч кроків, або пройти конкретний маршрут, або на те, щоб собака швидко сходив в туалет і побігти по справах, через це ми тільки ходимо, біжимо, спішимо і навіть не зупиняємося. При цьому абсолютно не помічаючи, що наш пес не вміє розслаблятися на вулиці, намагається постійно кудись бігти, щось робити, а якщо зупинитися, то він буде тягнути вас, щоб знову продовжити рух.

Робота над емоційним станом собаки - це комплексна робота зі спеціалістом з поведінки, але ви можете вже почати працювати самостійно на сьогоднішній прогулянці. Розвивайте звичку  зупинятися на лавочках, сідайте разом, скрутіть короткий повідець, не беріть телефон в руки, дихайте, роздивляйтеся природу навкруги, сповільніться самостійно і ваш собака синхронізується з вами. Можете підкріплювати будь-яку спокійну поведінку поруч з вами, за умови, якщо собаку це не буде збуджувати. Також можна спробувати навпаки не тримати з собакою зорового контакту, не говорити до нього, щоб пес зрозумів, що нічого цікавого не відбувається і можна просто прилягти. Універсального рішення для навчання розслаблятися немає, бо кожен собака - індивідуальний, тож варто поспостерігати, що підійде саме вашому песику.

Сподіваюсь, ця стаття допоможе вам розібратися з причинами натягу та ваші прогулянки вийдуть на новий рівень. Бонусом пропоную вам завантажити мій безкоштовний гайд “Як керувати повідцем?”

Авторка статті: Вікторія Лещенко, кінологиня, спеціалістка з поведінки собак

instagram.com/viks.life

lu.ma/viks.life