+38 (063) 757-74-72

Собака боїться залишатися вдома сам. Що робити?

Собака боїться залишатися вдома сам. Що робити?

У зв'язку з масовим переходом на дистанційну роботу, наші собаки перестали залишатися вдома самі, що вплинуло на їхню поведінку: улюбленці почали боятися самотності, вдаються до деструктивної поведінки, неохайності, виють та гавкають. А цуценя, взяте на початку локдауну, за великим рахунком, ніколи не лишалося вдома на самоті.

Причини страху розлуки у собак

Причинами такої поведінки можуть стати страх розлуки, самотності, форма тривожного розладу чи нудьга. Собака може тривожитися через втрату контакту з власником, адже вважає його своєю базою безпеки – відсутність бази породжує почуття вразливості.

Домашній улюбленець може боятися самотності як такої, і тоді важлива саме присутність людини, а не виключно власника. Подібне часто спостерігається у собак, які не мають досвіду самотності в цілому. Наприклад, цуценя взяли в сім'ю у період найпершого карантину і воно ніколи не лишалося вдома саме.

Існує форма тривожного розладу, коли собака на самоті намагається вибратися із дому, проявляє деструктивну чи неохайну поведінку. Це серйозна поведінкова проблема, що вимагає комплексного рішення.

Найбільш очевидною причиною може бути банальна нудьга, тобто нестача стимулів. Перебуваючи на самоті, собака може придумати, як себе простимулювати, щоб почуватися комфортніше. Наприклад, пес може гризти предмети, діставати речі з високих поличок. Славнозвісні професіонали в цій справі – біглі та веймаранери – використовують будь-які способи, щоб урізноманітнити своє «нудне» життя.

Ознаки страху самотності

Щоб зрозуміти, яка форма страху може бути у вашого собаки, необхідно проаналізувати його поведінку на самоті. Залежно від причин, будуть проявлятися різні симптоми цього дискомфортного стану.

Якщо у вас є відеоспостереження у квартирі і ви бачите, що в період самотності собака короткий час виє, заспокоюється, спокійно лежить, потім встає, потягується, п'є воду, гризе іграшку, а потім знову вирішує повити, то швидше за все, їй просто не подобається залишатися на самоті. Таким чином, пес закликає вас повернутися до зграї.

Якщо собака не заспокоюється, ходить з кутка в куток, ви помічаєте важке дихання собаки або його спроби знайти вихід з квартири (зробити дірку в дверях, спроби вибратися через вікно) – у такому разі, собака шукає будь-які способи вибратися з дому. У таких випадках, я рекомендую звернутися до спеціаліста. З досвіду, навіть якщо у вас немає можливості зустрітися зі спеціалістом особисто, ви можете проконсультуватися онлайн, що допоможе суттєво поліпшити якість життя вашого собаки.

Покарання за погану поведінку собаки

У своїй практиці, я досить часто стикаюся з припущеннями власників, що їхній улюбленець навмисне залишає калюжі, коли лишається сам. Необхідно чітко розуміти: собака ніколи не робить цього на зло. Насправді, собака таким чином залишає більше свого запаху, щоб почуватися комфортніше. Тобто пес поводиться неохайно через дискомфорт перебування на самоті.

Хтось припускає, що в знак протесту чи помсти, пес починає гризти предмети, які раніше ніколи його не цікавили, наприклад, ніжки столу, кути стін, речі власників, які вони чіпали перед виходом з будинку. Важливо пам'ятати, що собака потребує постійного процесу гризіння, щоб заспокоїтися. Існує антистресова тріада «гризти-рвати-лизати». Ці процеси допомагають заспокоїтися, і для цього собаці можна запропонувати дозволені предмети. Наприклад, іграшки для гризіння.

Окрему увагу варто звернути на собак, які регулярно розлизують або розчісують себе на самоті. У першу чергу, потрібно виключити дерматологічну проблему. Що ж до тривожності, то повторення певних дій допомагає виробляти гормони для самозаспокоєння. Згадайте, як нам стає легше, коли ми чешемо місце укусу комара. За допомогою доступних методів, таких як розчісування чи розлизування, собака прагне повернутися до свого комфортного стану кожен раз, коли їй тривожно.

На що варто звернути увагу

Якщо ви помітили хоча б декілька із вищезгаданих симптомів, то варто почати з аналізу якості реалізації базових потреб тварини. У основі основ лежать «5 свобод тварин»: свобода від голоду та спраги, свобода від дискомфорту, свобода від травм і хвороб, свобода реалізації видо-типової поведінки, свобода від горя та страждань. У собаки має бути дотримано баланс навантаження та відпочинку. Можливо, улюбленець переживає страх вулиці, при тому, що є необхідність гуляти 2-3 рази на день, або він має інші страхи чи тривоги, що повторюються. Важливо зрозуміти, чи вистачає собаці соціалізації з іншими собаками та людьми, чи є якісь інші поведінкові проблеми. Усе це може накладати відбиток і на поведінку вдома. За нормалізації фундаменту базових потреб, життя вашого улюбленця може якісно покращитися, що в скою чергу вплине на рішення проблеми самотності.

Як обрати спеціаліста?

Часом нам складно зрозуміти, до якого саме спеціаліста потрібно звернутися. Наприклад, якщо у вашого собаки частіше проявляється неохайна поведінка (калюжі та купки), як би сильно вам не хотілося попрацювати з кінологом, передусім варто відвідати ветеринара і виключити проблеми з сечостатевою системою, шлунково-кишковим трактом тощо. 

До спеціаліста з поведінки варто звертатися з проблемою страху самотності. Наприклад, коли під час жорсткого карантину ваш пес лише кілька разів залишався сам, а вам потрібно повертатися до офісу. Спеціаліст з поведінки допоможе створити ситуацію, у якій собака максимально швидко отримає позитивний досвід самотності. Тобто, ми навчимо його лишатися самим. 

Якщо ми залишаєте камеру спостереження і за час вашої відсутності собака демонструє високий рівень тривоги: слиновиділення, часте дихання, надмірну рухову активність, не може влягтися, відмовляється від їжі і води, то це має привести вас до рішення звернутися до спеціаліста з поведінки, який вирішуватиме цю проблему з урахуванням усіх факторів. Досить часто, ця проблема може бути пов'язана з іншим відхиленням у поведінці, на яке, можливо, ви не звертали уваги або просто до нього звикли.

З чого почати?

Якщо у вашого собаки ніколи не було досвіду самотності, то можете почати з кількох кроків, які допоможуть отримати і позитивно прожити такий досвід.

По-перше, дайте вашому улюбленцю достатнє, але не надмірне, навантаження: повертаючись з прогулянки, ваш собака має бути приємно стомлений, а не перезбуджений.

По-друге, ваш вихід з дому та повернення не мають бути засмученням та надмірним щастям. Це має стати чимось рутинним, коли собака залишається у спокійному стані. При поверненні, не варто надто емоційно вітати вашого улюбленця. Так само, не потрібно демонструвати сумніви чи смуток з приводу вашого виходу з дому. Без перебільшень, дійсно є власники, яким надзвичайно складно залишати собаку саму через якісь особисті дуже людські причини.

Потрібно дати собаці зайнятися чимось приємним під час перебування на самоті. У великій сім'ї з шумними дітьми інколи дуже добре побути у тиші та спокої. Особливо, якщо доповнити це іграшками, з яких можна довго добувати їжу або вилизувати їх на самоті. Собака знайде, чим себе розважити за не дуже довгий проміжок часу (2-5годин).

При підготовці до повернення в офіс, можна почати зі змін у рутині ваших буднів. Наприклад, вранці ви вигуляли собаку, погодували, дали іграшки, а далі до обіднього часу ви не обіймаєте його кожні 15 хвилин, не лізете у його лежак, щоб зробити чергове фото. Навіть якщо собака сам ініціює комунікацію, тикаючи носом, лапою тощо – ви продовжуєте займатися власними справами.

Можна спробувати розділити себе і улюбленця у домашньому просторі. Для деяких собак навіть перебувати у різних кімнатах – складно. У мене є учні, які не можуть спокійно прийняти душ – собака намагається пробратися до ванної, так як людина зникла з поля зору.

Якщо в рутині почати давати собаці позитивний досвід – я пішла-повернулася, пішла на хвилину – повернулася через хвилину, зайшла на кухню – зачинила двері – повернулася і так далі, то з часом у собаки з'явиться позитивний досвід, що ви обов'язково повертаєтеся і продовжуєте ваше щасливе життя разом.

Антипоради

Нині, зіткнувшись з проблемою, ми у першу чергу шукаємо рекомендації через пошукові системи, що не завжди є хорошим рішенням. Ось поради, до яких варто поставитися з обережністю:

Перша: карати собаку, повернувшись додому.

Повернувшись додому, ви виявляєте зіпсоване взуття, калюжу і сварите собаку за це. Тепер уявіть, що собаці було тривожно, він намагався усіма доступними способами справитися з цією тривогою, а тепер повертаєтеся ви – його база безпеки – і ще й додатково приносите тривогу. Стає очевидним, що це не зовсім розумний підхід до рішення проблеми і на суть проблеми це ніяк не вплине.

Друге: привчити собаку до клітки і залишати його там.

Ми говоримо не про саме привчання до клітки, а про те, що клітка може маскувати розвиток проблеми. Ви забираєте у собаки можливість гризти туфлі, меблі і залишати калюжі, але в клітці він може продовжувати переживати тривогу, що може призвести до заподіяння шкоди самому собі для заспокоєння.

Третє: заспокійливі ліки.

Харчові добавки не вносять суттєвих змін у поведінку собаки і на тривожний розлад впливають мало. Будь-які медикаменти варто приймати тільки за рекомендацією відповідного фахівця: це ветеринарний лікар, який займається поведінковою медициною, або фахівець з поведінки, у якого є досвід роботи з такими препаратами.

За необхідності незабаром повернутися до офісу, вам варто заздалегідь продумати, чи зможе ваш собака регулярно залишатися самим: для формування звички потрібен щонайменше місяць, а інколи і більше часу. Тому я наполегливо рекомендую заздалегідь попіклуватися про вашого улюбленця і про ваш спокій за нього.

Оксана Галан