Як за допомогою ефективного вигулу зробити собаку щасливішим
Прогулянки без перебільшення можна назвати найулюбленішою частиною дня для собаки. Не дарма переважна більшість хвостиків схоплюється з місця вже в момент, коли ви тільки дістали штани для прогулянок або амуніцію. Звісно, адже на вулиці стільки всього цікавого і як би собака не любив домашній затишок, на прогулянці на нього чекають пригоди та нові враження. А це не тільки приємність, але і життєво необхідна потреба собак, їх психічне здоров’я неможливе без отримання достатньої кількості нової інформації. Та і фізичний стан потребує регулярних помірних навантажень, які вдома реалізувати не так просто. Коротше, собака, що добре погуляв = щасливий собака!
Всі собаки (і великі і маленькі, цуценята та хвостики у похилому віці) мають гуляти та отримувати щоденну користь від правильних прогулянок. До речі, дуже часто проблеми у поведінці виникають саме через недостатню кількість збалансованих прогулянок. Мінімум 2 повноцінних вигули за день та мінімум один гігієнічний вихід - це та база, яку відповідальний власник має забезпечити своєму улюбленцю для його добробуту та свого комфорту.
Але всі ми маємо купу справ і не завжди довга прогулянка вписується у робочий графік або перелік домашніх справ. Саме для цього і існує dogChill ― допомагати закривати базові потреби хвостанів, коли собако-батьки заклопотані. Та коли ще це роблять професіонали, ви точно можете бути впевнені, що прогулянка буде дійсно корисною.
Яка вона - ідеальна прогулянка?
Звісно всі собаки різні і в залежності від віку, темпераменту, наявності поведінкових проблем та стану здоров’я, ідеальна прогулянка може виглядати по-різному. Але у загальному розумінні прогулянка має виконувати свої основні функції:
- Забезпечити можливість сходити в туалет, тому маршрут варто обирати з урахуванням наявності газону або землі, не тільки на початку прогулянки, але і в процесі. Щоб повністю випорожнитись, собака може присідати або піднімати лапу від кількох разів до кількох десятків.
- Забезпечити збалансоване фізичне навантаження. І це не тільки про активний біг і ігри з сородичами, але і про монотонний крок, рись, рух перетнутою місцевістю, фізичні вправи.
- Отримання нової інформації, в першу чергу через запахи. «Прочитати» всі повідомлення від сусідів та залишити свої - це святе! У нових місцях нової інформації ще більше, тож такі прогулянки більше втомлюють, адже аналіз запахів - справа виснажлива. Не варто забороняти собаці нюхати, та навіть лизати особливо цікаві мітки (так вони більш детально аналізують аромат).
*Звичайно собака повинен бути оброблений від паразитів.
Саме тому прогулянки тільки у вашому дворі не можуть бути повноцінними, адже цю територію собака знає вздовж і впоперек і ніякої нової інформації там не отримує.
- Комунікація з іншими собаками, якщо собака соціальний та прагне контакту з сородичами, це також варто враховувати на прогулянках. Щоб досвід був вдалим та корисним, обирайте партнерів для спілкування за темпераментом та розміром, адже далеко не всі собаки можуть дружити між собою і це нормально. Більш вдалим, зазвичай, виходить спілкування з 1-2 іншими собаками. Коли одночасно зустрічаються 5-7-10 собак, варто з подвійною прискіпливістю слідкувати, щоб всім було комфортно.
- Зміцнення відносин з власником, адже прогулянка - це часто чи не єдиний момент, коли ваша увага цілком направлена на хвостаня і ви можете використати цей час для цікавої спільної діяльності, веселих ігор і тренувань. Звичайно, на прогулянці у собаки має бути достатньо часу на свої собачі справи та реалізацію своїх потреб, але ваша присутність «в моменті» не менш важлива.
Ви цілком можете доєднатись до улюблених занять собаки: копати ями, гасати одне за одним, долати перешкоди, шукати найкращу паличку. І це буде тільки на користь вашому контакту. Телефон на прогулянці вам знадобиться тільки для пам’ятних фото і відео, та аж ніяк не для гортання соцмереж чи роботи.
Наповнення прогулянки - це вкрай важливо, але не менш важлива її структура. До прикладу, дуже популярний сценарій прогулянки «дійшли до собачого майданчика, дорогою сходили в туалет, потім півтори години скачок з іншими собаками і повертаємось додому» теоретично може містити всі необхідні пункти, але призводити до сильного перевантаження нервової системи та перезбудження, неправильних фізичних навантажень та відсутності досвіду взаємодії з людиною. В результаті собака може фізично втомитись, але збудження буде триматись ще довго і вдома пес не зможе заснути і буде шукати подальших пригод, руйнуючи квартиру чи тероризуючи вас.
Після збалансованої прогулянки собака приходить додому не надто втомленим, але спокійним та через деякий час переходить у режим енергозбереження та відновлення.
А для цього варто дотримуватись певної структури прогулянки, яка складається з кількох блоків:
Перший блок прогулянки - близько 10% від часу прогулянки. Цу час на обнюхування газону, вирішення туалетних справ у спокійному та знайомому місці.
Другий блок прогулянки (активний) - приблизно 40% від усієї прогулянки, але не за один підхід. Це може бути ваша спільна гра, фізична активність, ігри з іншими собаками, пересування з точки А до точки Б не відволікаючись на обнюхування, тренування (вправи, трюки тощо).
Третій блок прогулянки (пасивний) — близько 30% від усієї прогулянки. В даному випадку важлива не така тривалість, а скоріше різниця в стані собаки. Протягом третього блоку собака має прийти у розслаблений, спокійний стан.
Приклади активностей: спокійне обнюхування, спостереження за оточенням, привал, пошукові ігри, вправи на концентрацію та протоколи релаксації.
Другий і третій блоки можуть повторюватись кілька разів, в залежності від тривалості прогулянки.
Четвертий блок (закінчення прогулянки) – це близько 15% від усієї прогулянки, спокійний, монотонний крок у сторону дому. Ще один шанс сходити до туалету.
Таке чергування збудження і заспокоєння та різноманіття занять забезпечить собаці повноцінний вигул, а вам - спокій і тишу вдома. Собака, що добре погуляв, менш схильний до проблемної поведінки вдома.
Але, як і у всьому, тут є виключення. Собаки, що мають страхи і фобії, тривожність, реактивність або надмірно агресивну поведінку, хворіють або відновлюються після операції, можуть перевтомлюватись від довгих та насичених прогулянок. І у такому випадку може бути показаний спокійний, не довгий вигул та більше занять вдома. Та це не означає, що прогулянки можна відмінити зовсім, адже без них собака не може бути щасливим!