+38 (063) 757-74-72

Які прививки потрібно робити собакам - все про собак та цуценят

Які прививки потрібно робити собакам - все про собак та цуценят

Щеплення та обробка 

Регулярні щеплення та профілактична обробка від паразитів ― обов’язкова умова для надання будь-якої послуги вашому песику. І це залізне правило, адже безпека тварини і фахівців, які з нею працюють, ― найвищий пріоритет. 

Навіть якщо вам здається, що собака здоровий, має гарний імунітет, не контактує з хворими тваринами і отримує найкраще піклування, ― це дуже оманливе відчуття безпеки. Інфекційне захворювання або паразитів можна принести додому на взутті або підхопити на вулиці навіть без прямого контакту з хворою твариною. А наслідком може бути тривале, складне і дороге лікування або навіть смерть улюбленця. Це занадто велика ціна за безтурботливість. 

Щеплення для собак

Найнебезпечніше захворювання, щеплення від якого є обов’язковим ― це сказ. Це гостре інфекційне захворювання, яке вражає тварин і людей. У зараженого стрімко розвивається енцефаліт з подальшим ураженням центральної нервової системи, і за відсутності медичної допомоги хвороба завжди закінчується смертельним результатом. Проблема сказу ближча, ніж може здаватись. За перші дев'ять місяців 2021 року сказ в Україні виявили майже у 500 особин. За даними ВООЗ, сказ щороку вбиває в середньому близько 60 тисяч людей у світі, причому близько 40% з них — це діти та підлітки молодші 15 років. 

Для передачі вірусу сказу навіть не обов'язковий укус. Достатньо потрапляння слини зараженої тварини на уражені ділянки шкіри, слизові оболонки, або через предмети на яких залишилась слина. 

Менш летальні, але також небезпечні захворювання, від яких необхідно регулярно щеплювати тварину: чума м’ясоїдних, аденовіроз, парвовірусний ентерит 2 типу, гепатит, парагрип, лептоспіроз. Комплекс цих щеплень разом із щепленням від сказу для дорослого собаки необхідно повторювати раз на рік. Щеплення цуценят проводиться частіше, згідно з настановою Міжнародної ветеринарної асоціації дрібних тварин (the World Small Animal Veterinary Association, WSAVA). Щеплення від сказу можна робити з 3-х місяців, а якщо ваш лікар або заводчик рекомендує дочекатись віку півроку/року або повної зміни зубів, скоріш за все вони керуються застарілими протоколами та не в курсі останніх рекомендацій і досліджень. Протипоказанням для вакцинації може бути хвороба або незадовільний стан тварини. Але це не привід зовсім відмовлятись від регулярних щеплень.

Обробка від зовнішніх і внутрішніх паразитів

Іксодові кліщі, блохи, власоїди, підшкірні і вушні кліщі, комарі, гельмінти і найпростіші ―  не найкращі сусіди, які переносять небезпечні захворювання і викликають важкі стани у домашніх тварин. І заразитись ними дуже просто, тому головна наша зброя ― це профілактика. Наприклад, комарі переносять дирофілярій (серцеві глисти), кліщі ― піроплазмоз та інші дуже небезпечні і смертельні хвороби. Тому важливо регулярно обробляти собаку, навіть якщо він рідко або ще зовсім не гуляє на вулиці.

При цьому відсутність видимих паразитів у шерсті, наприклад бліх, не говорить про те, що тварина не страждає від них. Адже блохи зазвичай не живуть безпосередньо на собаці, ховаючись у текстилі, плинтусах та інших кутках. А кліщ може вкусити під час прогулянки та відвалитись і ви навіть не дізнаєтесь про це. А от шкода, яку вони завдають ― досить реальна. Тому оберіть зі своїм ветеринаром підходящу схему та формат препарату та дотримуйтесь регулярності обробок протягом всього року. 

Основні форми препаратів від паразитів ― це таблетки, краплі на холку, спреї та нашийники.

Таблетки зручно давати собаці, потрапляння під зливу або купання не впливають на ефективність обробки, захищають від 4 до 12 тижнів (залежно від вибраного препарату). Працюють виключно контактно, тобто після укусу, що може бути вкрай невдало для собак з алергічними реакціями на укуси кліщів.

Краплі на холку не завжди зручно наносити, вони мають досить високу ефективність, підходять більшості собак різних розмірів та віку, захищають від 3 тижнів до місяця. З мінусів: необхідність витримати «сухий» режим протягом 6 днів (не купати і не мочити собаку 3 дні до і 3 дні після обробки). При наявності вдома інших тварин або дітей, може знадобитись додатковий контроль за нанесеним препаратом до його висихання.

Нашийники зручні у використанні (при правильному носінні), мають тривалий термін захисту (нашийники деяких виробників обіцяють захист до 8 місяців). Але не підходять для собак з довгою шерстю, заминають і витирають шерсть, а також можуть натирати шкіру, часто мають різкий запах, який може дратувати собаку та людей; малоефективні як основний самостійний засіб захисту.

Спреї дають можливість чітко розрахувати дозування за вагою (що особливо актуально для цуценят та маленьких собак). Але також часто мають різкий неприємний запах, необхідно буквально поливати спреєм усю собаку, багатьох собак лякає момент розпилення, дають захист на досить не тривалий період.

Регулярність обробки залежить від обраного препарату або може коригуватись вашим ветеринаром за потреби.

Гельмінти у собак

Дегельмінтизацію собак за рекомендаціями Європейської Наукової Ради з проблем паразитозів тварин-компаньйонів (European Scientific Counsel Companion Animal Parasites, ESCCAP) варто починати вже у віці 2 тижнів і далі кожні 2 тижні до віку 2-х місяців. Але цей період цуценя зазвичай знаходиться ще у заводчика. А далі, з 2 до 6 місяців ― глистувати цуценя рекомендується раз на місяць препаратами широкого спектру дії з розрахунку на вагу цуценяти. Після 6 місяців проводити профілактику слід  раз на 1-3 місяці.

Аналіз калу на гельмінтів не є достатньо показовим щоб підтвердити або виключити наявність у собаки гельмінтозу. Тому регулярна профілактика дуже важлива.

У підсумку

Існують таблетки комплексної дії, які впливають і на зовнішніх, і на внутрішніх паразитів. У період активності комарів використовуйте засоби з мільбеміцином у складі. Частота обробки залежить від способу життя, харчування і типу обраного засобу: дотримуйтесь інструкції виробника, не діліть одну велику дозу для кількох тварини, не використовуйте препарати для собак на кішках.

І пам’ятайте:

Здоров’я та благополуччя собаки ― ваш священний обов’язок, як відповідального господаря. Якщо наявність вакцин можна легко перевірити за відмітками у паспорті, то обробка від паразитів ― частіше залишається на совісті власника.

Життя насичене і буває так, що до перетримки ви просто не встигаєте провести вчасну обробку або щеплення. У такому разі догсіттер може придбати ваш звичайний препарат та обробити тварину, щоб улюбленець був захищений, а сіттер спокійний. Навіть своєчасне вакцина від сказу для собак може бути проведене під час перетримки (також зверніть увагу на нашу статтю “як підготуватися до перетримки?”), у клініці, де обслуговується тварина.  

Не нехтуйте безпекою чотирилапого та бережіть себе!